Často kladené otázky

Pokud máte dotaz z oblasti restitucí je možné, že odpověď najdete zde. Pokud ne, rádi vám ho zodpovíme.

Kdo se na nás nejčastěji obrací?

Potomci původních vlastníků, kteří restituční nároky zdědili. 

V jakých případech umíme pomoci?
  • Pokud byl restituční nárok restituentem uplatněn, to znamená, že si restituent o navrácení majetku včas požádal. 
  • Pokud restituent prozatím nedostal od státu žádnou kompenzaci.
  • Pokud byl restituční nárok uplatněn, restituent dostal od státu kompenzaci, kterou si třeba i již vyčerpal, ale rozhodl se pro znovuotevření případu a prověření správnosti výše kompenzace.
Do kdy jsem se musel(a) k nárokům přihlásit?

Osoby s trvalým pobytem v ČR do 31. 1. 1993

Osoby, které nesplňovaly podmínku trvalého pobytu v ČR v dané lhůtě, bylo umožněno novelou zákona uplatnit své nároky ve lhůtě 9.2. – 9.8. 1996

Co se stane s restitučním nárokem, který nebyl uplatněn v daných termínech?

Pokud oprávněné osoby o vrácení majetku v zákonem stanovených lhůtách nepožádaly, právo na vydání nemovitostí jim zaniklo. S restitučním nárokem, který nikdy nebyl uplatněn se tedy bohužel nedá nic dělat.

Jak dlouho trvá celý proces a právní řízení?

Řízení zpravidla probíhá několik let, přičemž první konkrétní náhradu je možné získat například již po prvním roce. Typická celková délka řízení je 3 až 4 roky. 

Proč se celý proces táhne několik let?

Jelikož od zabavení majetku uběhla již desetiletí a mnohé okolnosti se za tu dobu podstatně změnily, je potřeba před zahájením procesu přecenění nároku vše důkladně prověřit. Hlavním podkladem pro zahájení řízení je kvalitní znalecký posudek, jehož příprava trvá zhruba půl roku. 

Zabýváte se také restitucemi budov?

Ne, restitucemi budov se nezabýváme. Jejich ocenění bylo ze strany státu dle judikatury soudů zpravidla v pořádku a případy kde nebylo, jsou již zpravidla vyřešené.

Umíte pomoci s restitucemi živého a mrtvého inventáře?

Ano, v případě restitucí živého a mrtvého inventáře prověřujeme, zda byla cena inventáře vyčíslena správně a v souladu s judikaturou soudů.

Pomůžete mi s restitucemi v rámci Benešových dekretů?

Pokud byly nemovitosti odebrány na základě Benešových dekretů a nedošlo k soudní rehabilitaci (prokázání před soudem, že Benešovy dekrety neměly být aplikovány), je vyvlastnění v jejich rámci legální a není předmětem restituce.

Kde se s vámi mohu setkat osobně?

Pokud budete mít zájem, rádi si vyslechneme Váš příběh třeba u kávy v naší kanceláři v Chorvatské ulici v Praze. Pokud nechcete cestovat, můžeme za Vámi kamkoliv přijet.

Nemám k dispozici žádné dokumenty, pomůžete mi i tak?

Ano, na základě udělené plné moci k nahlížení do spisu SPÚ můžeme zjistit, zda je zmocnitel evidován jako oprávněná osoba. Pokud tomu tak je, zajistíme i podklady ze správního spisu.

Restituenti byli moji rodiče/prarodiče, kteří už nežijí. Co mohu v tomto případě dělat?

Postačí dodat usnesení o dědictví, kde je žadatel uveden jako dědic po oprávněné osobě. Na základě plné moci a usnesení o dědictví je pak možné nahlédnout do spisu a nárok prověřit.

Spojte se s námi

Prověřujeme restituce po celém území České republiky.

Potřebujete poradit? Máte zájem o bezplatné prověření vašeho restitučního nároku? Vyplňte prosím údaje níže a jeden z našich kolegů se vám brzy ozve zpět.

Chci prověřit svůj nárok